Asset Publisher Asset Publisher

Leśny piknik majowy w Marculach - relacja

W dniu 5 maja odbył się w Marculach Leśny Piknik Majowy. Mimo chłodnej pogody zgromadził on dużą ilość gości, nie tylko z naszego regionu ale i z odległych stron.

Głównym wydarzeniem kulturalnym w trakcie Leśnego Pikniku Majowego w Nadleśnictwie Marcule było otwarcie wystawy pt. „Wykute i wycięte” prac twórców ludowych - wycinankarki-Pani Lucyny Kozłowskiej ze Skarżyska-Kamiennej i kowala-Pana Pawła Winiarskiego z Błazin Dolnych. Zaaranżowaną przestrzeń sali konferencyjnej Centrum Edukacji Przyrodniczej im. ks. bp. Chrapka wypełniły przestrzenne prace wykonane w papierze i metalu. W trakcie uroczystego otwarcia wystawy, którą można oglądać do końca czerwca, podkreślono, że las i szeroko rozumiane środowisko naturalne jest szczególną inspiracją dla twórczości ludowej. Zwrócono również uwagę na wielofunkcyjność lasu i jego bardzo ważną rolę kulturotwórczą.

W trakcie Pikniku każdy mógł znaleźć coś dla siebie, odbyło się m.in. otwarcie wystawy fotograficznej „Cztery pory roku”, pokazy garncarskie, rzeźbiarskie, kowalstwa artystycznego, konkurs ścinki oraz występy lokalnych artystów zakończone „Pierwszymi marculskimi tańcami –hulańcami – spotkanie z leśnym Oberkiem”.

Nadleśnictwo Marcule oraz Świętokrzyski Park Narodowy na swoich stoiskach prowadziło szeroką edukację dotyczącą tematyki leśnej, ochrony przyrody i leśnej turystyki.