Lista aktualności Lista aktualności

Wielki Dzień Pszczół - relacja

Początek sierpnia jest okresem kiedy na terenie całej Polski obchodzi się święto pszczoły. Celem tego święta jest zwrócenie uwagi na rolę i znaczenie pszczół we współczesnym świecie. Pszczoły jako jedne z najważniejszych zapylaczy mają znaczącą rolę w produkcji rolnej, sadowniczej. A produkty pszczele mają cenne właściwości lecznicze, kulinarne.

       W ramach uroczystości odbywających się na terenie Centrum Edukacji Przyrodniczej organizowano grę terenową związaną z życiem pszczół. W grze udział wzięło 71 drużyny, w których było od 2 do 10 uczestników łącznie w zabawie uczestniczyło 415 osób. uczestniczy zabawy mieli za zadanie przejść osiem przygotowanych punktów, w których były przygotowane zadania.  Uczestnicy zabawy po przejściu gry i wykonaniu prawidłowych zadań otrzymywali upominki.

W czasie dnia pszczół w Marculach udział wzięli pszczelarze m.in. Krzysztof Wiatrowski, Maciej Nowek, Kacper Polit, Zuzanna Brodalka, oraz leśnicy – pszczelarze Piotr Wolski, Łukasz Majcher, którzy jednocześnie udzielali informacji z zakresu pszczelarstwa podnosząc tym samym świadomość społeczną o roli i znaczeniu zapylaczy.

Wśród gości prezentowali się twórcy ludowi: rzeźbiarze prezentując prace związanego
z pszczelarstwem. Dużą atrakcją były ule, domki dla dzikich pszczół. W czasie imprezy wykonywana była barć przez bartnika Karola Wronę, która cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród osób uczestniczących w imprezie.   Projekcja filmu ,,Łowcy miodu”, wystawa ,,Boże robotnice – pszczoła nie do podrobienia nie do zastąpienia”  i ,,Bartnictwo Puszczy Iłżeckiej” przybliżały role i znaczenie pszczół i zapylaczy w czasie tej uroczystoci.

W ramach imprezy można było degustować miód, przyglądać się pracy pszczół
w przeszklonych ulach. Uczestnicy mogli podziwiać rękodzieła wytworzenia z wosku pszczelego oraz z drewna  wykonanie przez Eugeniusz Cierluka również były prezentowane prace z włóczki nawiązujące do dnia pszczół. Udostępniono zwiedzanie Arboretum, Zagrody Edukacyjnej ,,Nasze Zwierzęta” i Skansenu maszyn rolno – leśnych.

W uroczystości udział wzięło ponad 600 osób i do późnego popołudnia  można było spędzić czas przy płomieniach palącego się ogniska i otoczeniu leśnej roślinności
w Arboretum.