Lista aktualności Lista aktualności

Światowe Dni Młodzieży w Marculach

Leśnicy z Nadleśnictwa Marcule, w dniach 21 i 25 lipca 2016 r., przyjmowali pielgrzymów w ramach Światowych Dni Młodzieży.

Podczas dwóch dni Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum odwiedziło 700 pielgrzymów z różnych krajów m.in. Polski, Włoch, Białorusi, Ukrainy, Demokratycznej Republiki Konga i Palestyny. Leśnicy przyjęli i przywitali pielgrzymów darami polskiej ziemi i lasów.

       Gospodarz Nadleśnictwa Nadleśniczy Tadeusz Misiak przywitał zgromadzoną młodzież słowami ,,Witam Was gorąco, to dla mnie zaszczyt gościć młodych ludzi, którzy przybyli do Polski, by spotkać Ojca Świętego Franciszka w Krakowie. Mam nadzieję, że Marcul zabierzecie ze sobą do Krakowa."

    Wśród wielu atrakcji jakie czekały na pielgrzymów od zwiedzania urokliwego miasteczka Iłża, wzgórza zamkowego, muzeum regionalnego, młodzież mogła spędzić miłe chwile na łonie natury w lasach Puszczy Iłżeckiej. Przewodnicy opowiadali i ukazywali piękno polskiej przyrody świata roślinnego w Ogrodzie Botanicznym znajdującym się w Marculach.

      Pielgrzymi nie tylko mogli zobaczyć i podziwiać polską przyrodę mogli również poczuć smaki polskiej ziemi i polskich lasów, bardzo chętnie kosztowali potrawy regionalne i darów leśnego runa przy dźwiękach polskich kapel ludowych.

      W czasie wizyty pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży, dokonano uroczystego aktu poświęcenia i otwarcia Zagrody Edukacyjnej ,,Nasze Zwierzęta" . Poświecenia nowo otwartego miejsca dokonali osoby duchowne uczestniczący w ŚDM, m.in.  Włoski Arcybiskup Enrico Solmi z Parmy, biskup z Ligurii oraz ksiądz Mamdouh Abu Sa-da z Palestyny. Symbolicznego przecięcia wstęgi wykonanej z jodłowych gałązek dokonali osoby duchowne i dyrektor RDLP w Radomiu oraz przedstawiciele władz samorządowych i kół łowieckich, którzy byli współorganizatorami zagrody ze zwierzętami

Zagroda Edukacyjna ,,Nasze Zwierzęta"

Zagroda edukacyjna została utworzona z inicjatywy leśników Nadleśnictwa Marcule, myśliwych Koła Łowieckiego ,,Hermes", ,,Nemrod", „Dzik", i „Zamek" przy wsparciu Urzędu Miasta i Gminy w Iłży oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Jedlance
i Kotlarce. Zagroda obejmuje powierzchnię 1,5 ha i jest podzielona na kwatery,
w których prezentowane są zwierzęta występujące w polskich lasach oraz małe zwierzęta hodowane w zagrodach wiejskich. Zagroda została utworzona do celów edukacyjnych młodzieży i dzieci odwiedzających Centrum Edukacji Przyrodniczej, gdzie mogą nie tylko zobaczyć drzewa i krzewy rosnące w Arboretum ale również mogą bezpośrednio obserwować żywe zwierzęta. Mieszkańcy zagrody to m.in muflony, daniele, koniki polskie, bażanty łowne, zające, kuropatwy, osioł domowy, kozy domowe, kaczki mandarynki, bażanty bananowe i srebrzyste, koza afrykańska, owce qussant - najmniejsza rasa owiec oaz drób ozdobny (kury, kaczki, perlice). Dzięki położonej na środku zwierzyńca platformie widokowej można podziwiać całą zagrodę.

,,Skansen maszyn"

Skansen maszyn powstał w celu zachowania sprzętu stosowanego w gospodarce leśnej i rolnej od połowy XX wieku. Prezentowane urządzenia były wykorzystywane na terenie lasów Puszczy Iłżeckiej oraz ziemi iłżeckiej. Zabytkowy sprzęt przypomina odwiedzającym o tradycji pracy polskiego rolnika i leśnika, którzy wykorzystywali proste urządzenia w codziennej pracy. Skansen Maszyn jest miejscem nauki historii
i tradycji dla młodzieży szkolnej.

     Jak sami pielgrzymi zauważyli, Nadleśnictwo Marcule położone w centrum Puszczy Iłżeckiej jest miejscem niezwykłymi i wyjątkowym, nad którym czuwają św. Franciszek i św. Hubert jak również bp. Jan Chrapek, który ukochał lasy Puszczy Iłżeckiej gdzie w wolnych chwilach przemierzał leśne dukty a jego pamięć jest żywa poprzez Centrum Edukacji Przyrodniczej, którego jest patronem.