Lista aktualności Lista aktualności

Ferie z leśnikami w Nadleśnictwie Marcule

W ramach akcji „Ferie z Arką" dzieci ze Stowarzyszenia Centrum Młodzieży „Arka" w Radomiu odwiedziły Nadleśnictwo Marcule.

Przybyłych gości przywitali pracownicy Nadleśnictwa Marcule, w tym: Roman Saletra, Hubert Ogar, Marlena Kosmala, Paweł Niewczas, a także Michał Adamus. Zajęcia przygotowane przez leśników były podzielone na cztery części, z których każda była na tyle interesująca, że dzieci ze zdumieniem wsłuchiwały się w opowieści i z chęcią odpowiadały na pytania zadawane podczas prelekcji.

Zajęcia prowadzone przez leśniczego Michała Adamusa zaciekawiły nawet najmłodsze dzieci. Opowieści o wilkach, które pojawiły się w lasach iłżeckich wzbudziły największe zainteresowanie. Podczas zajęć odbył się także spacer po arboretum – ogrodzie dendrologicznym, gdzie przewodnikiem był Hubert Ogar. Dzieci mogły zobaczyć m.in. zegar słoneczny, na którym odczyt czasu jest bardzo prosty dzięki zastosowaniu czytelnych cyfr wyciętych w metalowej obręczy. Dzieci poznawały także drzewa i krzewy uprawiane tu w celach naukowych i edukacyjnych. Jednak najwięcej emocji wzbudziła zagroda edukacyjna „Nasze zwierzęta”. Leśnicy przygotowali także zajęcia edukacyjne w budynku Centrum Edukacji Przyrodniczej, gdzie dzieci mogły dowiedzieć się jak dokarmiać ptaki i zwierzęta oraz obejrzeć bajkę o pracy leśnika.

Leśnicy z Nadleśnictwa Marcule nie zapomnieli także o ognisku, przy którym można było się ogrzać i zjeść kiełbaskę. Nie zabrakło również podziękowań od dzieci i stowarzyszenia dla nadleśniczego Nadleśnictwa Marcule i dyrektora RDLP w Radomiu za miłe przyjęcie i wspólne chwile. Taka wspólna inicjatywa będzie na pewno kontynuowana, a wizyta u leśników to stały element „Ferii z Arką”.

Z takiej formy spędzenia wolnego czasu skorzystało około 200 osób: dzieci, wolontariusze, a także opiekunowie. Dzień spędzony w Centrum Edukacji Przyrodniczej Nadleśnictwa Marcule był tylko jednym z wielu atrakcji jakie przygotowało Stowarzyszenie Centrum Młodzieży Arka dla najmłodszych uczestników ferii, a wśród nich m.in. rozgrywki sportowe, wizyty w kinie czy wspólne zabawy.

Mamy nadzieję, ze dzieci miło będą wspominać dzień spędzony z leśnikami, a ciekawostkami o leśnym życiu wśród drzew podzielą się z rodziną i rówieśnikami.