Lista aktualności Lista aktualności

74 rocznica rozbicia Niemieckiej Straży Leśnej w lasach Iłżeckich

Po raz 74 w lasach Puszczy Iłżeckiej, odbyły się uroczystości upamiętniające rozbicie, przez oddział partyzancki Antoniego Hedy ,,Szary”, niemieckiej straży leśnej.

Uroczystości miały miejsce w niedzielę 22 kwietnia na terenie Centrum Edukacji Przyrodniczej przy Nadleśnictwie Marcule. Uroczystości te wpisują się w rocznicę 100 - leia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Obchody te odbyły się w asyście pocztów sztandarowych reprezentujących różne środowiska, rozpoczęły się mszą świętą celebrowaną przez księży. Liczni przybyli  przedstawiciele organizacji samorządowych i kombatanckich ze Starachowic, Iłży,  Skarżyska - Kamiennej, Ostrowca Świętokrzyskiego a także grupy harcerzy seniorów, podkreślili swoją obecnością znaczenie walk partyzanckich, które odbyły się na terenie okolicznych lasów, wpływając tym samym na bieg historii polskiej ziemi i polskiego narodu. Liczne przedstawicielstwo w czasie tych obchodów ze strony drużyn strzelców i harcerzy, działających obecnie na ternie walk powstańców dowodzonych przez generała Antoniego Hedy ,,Szarego”, są hołdem młodego pokolenia.

Wśród uczestników obchodów nie zabrakło przedstawicieli ze strony braci leśnej, którzy to pełnili swoja służbę leśną, niekiedy za cenę swojego życia. W podzięce dla tych bohaterów Nadleśniczy Tadeusz Misiak z Nadleśnictwa Marcule oraz leśnicy Nadleśnictwa Starachowice wraz z innymi delegacjami złożyli wieńce i znicze na pomnikach bohaterów generała Antoniego Hedy ,,Szary”, Antoniego Wyporka ,,Sępa” i porucznika Eugeniusza Flisa ,,Robura”.