Lista aktualności Lista aktualności

"1000 drzew na minutę"

Lasy Państwowe każdego roku sadzą ok. 500 mln drzew, to oznacza, że w ciągu minuty jest posadzonych ich aż tysiąc.

       Skąd nazwa 1000 drzew na minutę? Odpowiedź jest prosta – leśnicy co roku sadzą 500 mln drzew, jeśli tę liczbę podzielimy na 365 dni, następnie na 24 godziny, a to na 60 minut, to okazuje się, że na jedną minutę sadzimy 1000 sadzonek. Stąd właśnie hasło „1000 drzew na minutę".
       Dzięki temu lasów w Polsce przybywa. Lesistość w Polsce wynosi obecnie ok. 30 proc., a tuż po II wojnie światowej wynosiła niespełna 21 proc. Pod względem powierzchni lasów (9215 tys. ha) Polska znajduje się na 6. miejscu, natomiast pod względem wielkości zasobów drzewnych (2491 mln m3) na 4. miejscu wśród krajów Unii Europejskiej.

W Nadleśnictwie Marcule wysadzamy rocznie ok. 1,0 - 1,2 mln szt. sadzonek drzew leśnych takich gatunków jak sosny, dęby, buki, brzozy, jodły, modrzewie.
W 2017 roku odnowimy prawie 142 ha gruntów

W kampanii Lasów Państwowych „1000 drzew na minutę" w dniu 20 kwietnia wzięli udział iłżeccy samorządowcy na czele z burmistrzem Iłży Andrzejem Moskwą i przewodniczącym rady miejskiej w Iłży Józefem Skrobiszem. Uczestnicy akcji zorganizowanej przez Nadleśnictwo Marcule posadzili  trzyletnie sadzonki buka w leśnictwie Błaziny. Odnowiono w ten sposób ok. 0,25 ha lasu. Na początku wszyscy pod bacznym okiem leśników uczyli się jak prawidłowo posadzić drzewa aby w przyszłości móc cieszyć się ich pięknem i bogactwem. Była to doskonała okazja do zapoznania się z codzienną pracą leśników oraz możliwość powitania budzącej się po zimie przyrody.

Po wysadzeniu wszystkich sadzonek Nadleśniczy Nadleśnictwa Marcule Tadeusz Misiak zapoznał biorących udział w akcji sadzenia drzew
z nowoczesnymi maszynami pracującymi w lesie. Nowoczesne technologie pozyskanie drewna przy użyciu takich maszyn jak harwester i forwarder wzbudziły duże zainteresowanie oglądających. 

Całą akcję zakończono wspólnym poczęstunkiem przy ognisku.